חוות דעת רפואית לרשלנות בהחייאה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חוות דעת רפואית לרשלנות בהחייאה

החייאה היא פרוצדורה שנועדה להחזיר את הגוף למצב סדיר ומאוזן ולהציל את חייו של אדם.ההחייאה נדרשת לצורך הצלת חייו שלחוות דעת רפואית לרשלנות בהחייאה אדם שנמצאה בחוסר הכרה שנקלע למצוקה נשימתית או לבבית, סובל מהפרעות בקצב הלב, איבד הכרה בשל חנק מגוף זר, שאף עשן לראותיו, סובל מהרעלה, טביעה או נקלע לתאונה, עבר התקף לב / דום לב, או סובל מזיהום בדרכי הנשימה שלא מאפשר לו לנשום וכולי.

בהחייאה מבקשים להשיב לאדם את הנשימה ואת הדופק. צריך לעבור הכשרה מתאימה כדי לדעת לבצע החייאה מקצועית, עם זאת, כל אחד כמעט יכול לבצע החייאה ראשונית כמו הנשמה מפה לפה ועיסוי לב על ידי לחיצות על בית החזה.

כאשר זקוקים להחייאה כדי להציל חיים, חשוב מאוד לבצע את ההחייאה בזהירות ובאופן מקצועי. מדובר בהליך שיש בו כדי לאושש את החולה ולהחזיר את התפקוד שלו.

אילו סוגי החייאות קיימות?

החייאה בסיסית כוללת עיסוי של בית החזה (עיסוי לב), ושמירה על פתח אויר לצורך הנשמה מפה לפה. החייאה על ידי עיסוי לב חשובה מאוד ויכולה להציל חיים עד שתגיע ניידת טיפול נמרץ.
גם שימוש בדיפיברילטור שנמצא בחדרי כושר, בריכות שחיה, ומקומות עבודה שונים יכול לתת מענה בשעת חירום באמצעות שוק חשמלי להשבת קצב הלב.

בהחייאה מכשירנית מדובר בהחדרת חמצן באמצעות מכשירים רפואיים כמו מפוח, ועיסוי לב.
החייאה מתקדמת מבוצעת על ידי פרמדיק וצוות מנוסה באמצעות מכשירים רפואיים פולשניים כמו החדרת טובוס וכן מתן תרופות.

מתי עולה הצורך בחוות דעת רפואית של מומחה המתמחה בהחייאות?

למרות שנראה שהחייאה היא אינה פרוצדורה מסוכנת, ישנם מקרים שהחייאה לא מקצועית או רשלנית גורמת לנזק ולסיבוכים לבעיה מוחית ואפילו למוות חלילה. אם לא מבצעים החייאה בצורה תקינה עלולים גם להגרם נזקי גוף, ואז יש צורך בחוות דעת רפואית להוכיחם.

הוכחת רשלנות בהחייאה

חשוב שהחייאה תבוצע במהירות. על כן חשוב מאוד להעביר את הנפגע בזריזות לבית החולים ולטיפולו של צוות מקצועי. עד הגעת צוות חרום רפואי חשוב לתת עזרה ראשונה לנפגע באמצעות החייאה ידנית בסיסית כמו עיסוי לב וכולי.

יש חשיבות רבה להימצאותה של עגלת החייאה בבית החולים ובסמוך לאזור בו מטופל הנפגע. עגלת החייאה כוללת על פי רוב מוניטור, דיפיברילטור, מפוח חשמלי, צינור קנה, תרופות, וכולי.

מקרים רבים של רשלנות בהחייאה מתרחשים בגלל שההחייאה מתבצעת באופן שאינו מתאים למצבו הרפואי של החולה, משום שלא בררו את מצבו הרפואי ואת הרגישות שלו לתרופות וכולי. כשלים כאילו יש להוכיח באמצעות חוות דעת רפואית של מומחה.

בין היתר יש להוכיח רשלנות בחוות דעת רפואית במקרים הבאים:

  • כאשר השתהו בביצוע החייאה;
  • כאשר לא בחרו בשיטת ההחייאה המתאימה ביותר למצבו של הנפגע;
  • כאשר לא בדקו מדדים כמו דופק לחץ דם וכולי;
  • התרשלו בפועלת ההרדמה: יתר חומרי הרדמה למשל, לא נתנו את התרופות המתאימות;
  • כאשר עשו שימוש מיותר בשוק חשמלי וגרמו להפרעה חמורה בקצב הלב וסיכון חיים;
  • כאשר הנשמה באמצעות צינור חמצן פגעה בקנה הנשימה או גרמה ליבלות ולצרידות כרונית, או גרמה לשבירת שיניים;
  • לא עקבו אחרי מצבו של החולה לאחר פעולת ההחייאה, לא ניטרו אותו, ולא ווידאו שמצבו יציב ומאוזן;

במסגרת עילת תביעת רשלנות רפואית בהחייאה, צריך להוכיח באמצעות חוות דעת רפואית שלא אבחנו את מצב החולה כראוי, לא בדקו אם סובל הוא ממחלות רקע ואיזה תרופות הוא מקבל, אבחנו את מצבו באופן שגוי, או אבחנו מאוחר.

רשלנות בהחייאה – מן הפסיקה

בית המשפט דחה תביעה בעילת רשלנות בנוגע להחייאה, שלטענת התובע גרמה לו לנזק מוחי בשל עיכוב בטיפול. על פי חוות הדעת, הנזק לתובע ארע בשל פרכוסים שנגרמו בזמן אוטם מוחי, והליך ההחייאה שבוצע לא היה מונע זאת. על כן נפסק, שההנשמה באמצעות טובוס לא גרמה לנזק מוחי ולא נוצר הקשר הסיבתי בין מעשה רשלנות ונזק, החיוני להוכחת התביעה.

בית המשפט קיבל תביעה שהוגשה נגד בית חולים וקופת חולים בעילה של רשלנות רפואית בהחייאת יילוד במהלך לידה. נטען, כי תוך כדי הלידה נכרך חבל הטבור סביב צוואר התינוקת והיא נכנסה למצוקה נשימתית, והונשמה על ידי טובוס, עברה החייאות בפגיה, אבל נפטרה מספר שעות לאחר לידתה. נקבע שהצוות המטפל לא זיהה את מצוקת הנשימה של התינוקת, וכשל בביצוע ההנשמה. בית המשפט פסק לתובעים פיצויים בסך של כ 878,000 שח.

 

אולי יעניין אותך גם:

רשלנות בהרדמה: כל מה שצריך לדעת על חוות דעת רפואית ברשלנות רפואית בהרדמה

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו