חוות דעת רפואית תסביב שחלה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חוות דעת רפואית תסביב שחלה

תסביב שחלה מתאר מצב שבו השחלה מסתובבת סביב צירה בצורה כזו שמתרחשת חסימה של עורק השחלה או של הוריד.חוות דעת רפואית תסביב שחלה כאשר תסביב שחלה לא מאובחן או מטופל כראוי האישה עלולה לאבד את השחלות שלה ובמקרים כאלה תיתכן עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.

בכדי להוכיח רשלנות רפואית במקרים של תסביב שחלה, יש צורך להגיש חוות דעת רפואית בכדי להוכיח את טענות התביעה. מה זה תסביב שחלה? איך יכולה להתרחש רשלנות רפואית בתסביב שחלה, איך ניתן להוכיח אותה ומה זה חוות דעת רפואית? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא של חוות דעת רפואית תסביב שחלה.

מהו תסביב שחלה? ועד כמה הוא חמור?

תסביב שחלה הוא מצב שבו השחלה מסתובבת סביב עצמה, מתפתלת סביב עצמה, ובעקבות הפיתול נגרמת חסימה בזרימת הדם בעורק שמוביל את הדם לשחלה או בוריד שמוביל את הדם מהשחלה. תסביב שחלה הינו מצב חירום, יש לטפל בתסביב שחלה במהירות האפשרית, זאת משום שכאשר לא מטפלים בתסביב שחלה במהירות הוא עלול להתפתח לכדי נמק שיגרום לכך שיהיה צריך להסיר את השחלה של האישה. בנוסף, תסביב שחלה עשוי גם לגרום לזיהומים בחלל הבטן.

מיותר לציין ששחלות הן דבר חשוב לכל אישה באשר היא, שהרי השחלות אחראיות ליצור ביציות והן מפרישות הורמוני מין כאשר האישה נמצאת בתקופת הפוריות. בנוסף, השחלות מייצרות גם הורמונים חיוניים המסייעים לבריאות העצם ולבריאות הלב של האישה (בכל הגילאים). תסביב שחלה יכול לפקוד כל אישה בכל גיל ובמיוחד אצל נשים שטרם מלאו להם 30 שנה, הגיל הממוצע של נשים שחוות תסביב שחלה הוא גיל 28.

התסמינים של תסביב שחלה יהיו לרוב כאב חד וחזק מאוד באחד מהצדדים של הבטן התחתונה ובמרבית המקרים הכאב יופיע בצד ימין וגם באגן. ישנם מקרים בהם תסביב שחלה יקרין כאב גם לאזורים אחרים, למשל: לירכיים, לישבן ולגב התחתון. יחד עם הכאבים יכולים להופיע גם בחילות, חום ואף הקאות. במקרים בהם נשים מרגישות כאב חזק בצד אחד של הבטן התחתונה, בהחלט יש בכך להעלות את החשד שמדובר בתסביב שחלה ולטפל באישה במהירות האפשרית וכראוי.

כיצד מאבחנים תסביב שחלה?

בכדי לאבחן תסביב שחלה יש לבצע בדיקה דחופה אשר צריכה להתבצע על ידי גניקולוג מומחה, לכן למשל עם האישה מגיעה לחדר המיון יש להפנות אותך למחלקת גניקולוגיה.  הבדיקות אשר מבוצעות בכדי לאבחן האם מדובר בתסביב שחלה או לא, יהיו בדיקת אולטרסאונד נרתיקי ובדיקת דופלר. בדיקת האולטרסאונד תוכל להראות האם שחלה מוגדלת והאם יש בה המון ציסטות וזקיקים, האם ישנה בצקת בשחלה או נוזל באזור תחתית האגן.  מכשיר הדופלר הוא מכשיר אשר מיועד למדוד את אספקת הדם מהשחלה החוצה ומהחוץ אל השחלה. לכן, באמצעותו אפשר לראות אם ישנה הפרעה בזרימת הדם באזור השחלה. שימוש במכשיר הדופלר הוא למעשה הדרך העיקרית לאבחון של תסביב שחלה. במקרים מסוימים המטופלת תדרש גם לעבור בדיקת CT או בדיקת MRI.

טיפול בתסביב שחלה

הטיפול בתסביב שחלה מתבצע על ידי ניתוח לפרוסקופי אשר מטרתו היא לנסות לשחרר את התסביב, כלומר, לנסות להפוך את המצב שהשחלה מסתובבת סביב עצמה. יש לציין שניתוח לפרוסקופי עקב תסביב שחלה הוא ניתוח יחסית שכיח וכ-20% מהניתוחים המתבצעים במצבי חירום גניקולוגים הם ניתוחים לפרוסקופיים בתסביב שחלה.

מתי תקום רשלנות רפואית בתסביב שחלה?

רשלנות רפואית בתסביב שחלה יכולה להתרחש כאשר הרופא או הצוות הרפואי לא שולחים את האישה לבדיקות המתאימות שציינו לעיל, התמהמהות בטיפול באישה למרות מצב החירום, רשלנות רפואית בזמן הניתוח, רשלנות רפואית בטיפול הרפואי שלאחר הניתוח ועוד.

כיצד מוכיחים רשלנות רפואית בתסביב שחלה?

בכדי להוכיח רשלנות רפואית בתסביב שחלה יש להוכיח שלושה תנאים מצטברים: רשלנות, נזק וקשר סיבתי.

  1. רשלנות – יש להוכיח לפי מבחן ״הרופא הסביר״ האם הרופא התנהג בצורה רשלנית, כלומר, האם כל רופא סביר אחר היה נוהג באותו אופן, באותה סיטואציה ובאותה נקודת זמן.
  2. נזק – יש להוכיח שנגרם למטופל נזק.
  3. קשר סיבתי – יש להוכיח שהמעשה הרשלני הוא זה שגרם לנזק שנגרם למטופל.

על חוות דעת רפואית וחשיבותה

חוות דעת רפואית היא אבן היסוד של כל תביעת רשלנות רפואית והיא מהווה מסמך משפטי לכל דבר ועניין. חוות הדעת הרפואית נכתבת על ידי רופא מומחה בתחומו וכמובן שתחום התמחותו הוא התחום הרפואי הנידון בתביעה הרפואית הספציפית אליה הוא כותב את חוות הדעת.  החשיבות של חוות דעת רפואית הינה עצומה וזאת משום שלא הנפגע, לא עורך דינו ולא השופט (במרבית המקרים) אינם מבינים את רזי ונבכי עולם הרפואה ואין הם יכולים לקבוע אם רופא התרשל בעבודתו ואם הנזק שנגרם למטופל התרחש עקב המעשה הרשלני של הרופא.

לכן, מי שבקיא בתחום הרפואי ומי שמכיר את עולם הרפואה מבפנים ואת הקריטריונים של הקהילה הרפואית בתחום הזה הוא מומחה רפואי ורק הוא יהיה זה שיוכל לתת חוות דעת מקצועית לגבי השאלה – האם התרחשה רשלנות רפואית?

אולי יעניין אותך גם:

חוות דעת רפואית לבדיקת ממוגרפיה

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו