חוות דעת רפואית לבדיקות הדמייה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חוות דעת רפואית לבדיקות הדמייה

בעולם הרפואה בדיקות הדמייה (CT, אולטרסאונד, רנטגן) משומשות בכדי לאבחן בעיות רפואיות שלא ניתן לראות בעזרת מבטחוות דעת רפואית לבדיקות הדמייה בלבד. התחומים הרפואיים בהם נעשה הכי הרבה שימוש בבדיקות הדמייה, מסוג רנטגן לדוגמא, הם אורתופדיה וטיפולי שיניים שהרי בעזרת בדיקות הדמייה ניתן לראות חבלות ושברים בעצמות הגוף וזה מסייע לפני טיפולי שורש ועקירות.

האם יכולה להתרחש רשלנות רפואית בכל הקשור לבדיקות הדמייה? אם כן, באילו מקרים? מהי חוות דעת רפואית ומדוע צריך אותה? רוצים לדעת עוד? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא של חוות דעת רפואית לבדיקות הדמייה.

רשלנות רפואית בשל אי הפניה לבדיקות הדמייה

ישנן מספר סוגים של בדיקות הדמייה ובדיקת רנטגן נחשבת לסוג יחסית זול לעומת CT או MRI. בנוסף, לא רק שבדיקת רנטגן זולה יותר, היא גם יותר זמינה ולא צריך לחכות הרבה זמן בשביל לקבל תור לעריכת צילום רנטגן.

ישנם מגוון רחב של מכוני רנטגן בכל הארץ ולכן אין באמת סיבה לא לשלוח מטופל לצילום רנטגן אם מתעורר חשש שיש בכך צורך. במקרים בהם הרופא לא שולח את המטופל לעריכת צילום רנטגן למרות שהיה בכך צורך ועקב כך נגרם למטופל או למטופלת נזק, יכולה לקום עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.

מן הפסיקה: תביעה נזיקית בגין אי הפנייה לצילום

אישה מצפון הארץ נפלה ושברה את השיניים שלה. לאחר המקרה היא מיהרה לרופא שיניים בכדי לבדוק את הנזק ולבצע טיפול. לאחר בדיקה רופא השיניים קבע שיש לעקור את השיניים של המטופלת משום שלא ניתן להציל את השיניים, הם נפגעו יותר מדי במהלך הנפילה.

תוך כדי שהרופא עוקר למטופלת את השיניים הפגועות הוא למעשה מבין שהנזק הוא כל כך חמור עד כדי מצב שיש צורך בהליך כירורגי, וזה מה שהוא עשה. לאחר זמן קצר, האישה התחילה לחוש כאבים עזים באזור בו התבצע ההליך הכירורגי ועקב כך היא מיהרה למיון בבית החולים.

בבית החולים, הצוות הרפואי עשה מספר בדיקות בשביל להבין את מצבה של האישה וגילה שבזמן שרופא השיניים ביצע את העקירות נגרם לה שבר רציני ברצפת הסינוס המקסילרי.

בעקבות כך, הגישה האישה תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד רופא השיניים שטיפל בה. בית המשפט פסק לה פיצויים בסך 50 אלף שקלים משום שלפי חוות הדעת הרפואית שהוגשה, הצליחה התביעה לשכנע את בית המשפט שרופא השיניים התרשל בכך שלא שלח את האישה לצילום רנטגן לפני שהתחיל הליך העקירה. לכן, ניתן לראות שחוות דעת רפואית לבדיקות הדמייה הינה חשובה מאוד ויכולה להכריע את פסק הדין.

רשלנות רפואית בגין אבחון שגוי של בדיקת הדמייה

פעמים רבות בדיקות הדמייה, וספציפית צילומי רנטגן, נעשים כראוי והמטופל או המטופלת נשלחים בזמן הנכון לבצע את הבדיקה הנכונה. אולם, מה קורה כאשר הפענוח של צילום הרנטגן נעשה באופן שגוי ומכך גורם לנזק אצל המטופל?

פענוח צילום רנטגן בצורה שגויה במקרים מסוימים יכול לגרום לנזק בלתי הפיך אצל המטופל ולפעמים אף לעלות בחיי אדם. בגלל זה מומלץ תמיד לפנות לקבלת חוות דעה נוספת מרופא מומחה בתחום הרפואי הספציפי איתו אתם מתמודדים.

מן הפסיקה: תביעה נזיקית בגין אי פענוח נכון של בדיקה

גבר ממרכז הארץ הגיע לרופא עם תלונות על כאבים בחזה ושיעול. לאחר בדיקה הרופא שלח את המטופל לעשות צילום רנטגן בכדי לנסות למקד את הבעיה.

עד כאן הכל תקין והכל התנהל כשורה ולאחר הבדיקה בישרו לגבר שהכל תקין. אולם, בדיקת הרנטגן אכן הצביעה על בעיה, אך הרופא המאבחן פשוט פספס אותה, כנראה בשל חוסר ניסיון. הדבר היחיד שהגבר קיבל כטיפול היו תרופות נגד שיעול, אך כמובן שהסיפור לא נגמר בזה.

לאחר תקופה של כשנתיים הגבר הופיע במיון עם בעיות נשימה מאוד חמורות ובבדיקות שנעשו לו שם התגלה גוש סרטני באחת מהריאות שלו. הגבר ניסה להילחם במחלה במשך שנתיים נוספות אך לבסוף היא הכניעה אותו והוא נפטר.

התביעה שהוגשה לבית המשפט דנה ובחנה אם הייתה רשלנות רפואית או לא ובית המשפט קבע שאם צילום הרנטגן היה מפוענח כראוי ייתכן והיה ניתן להציל את חייו של המטופל בשל הגילוי המוקדם.

חשיבות חוות דעת רפואית לבדיקות הדמייה

חוות דעת רפואית היא היסוד של תביעות הנזיקין הגופניות, שהרי רק מומחה רפואי יוכל לקבוע אם רופא אחר התרשל בנסיבות המקרה הספציפי.

חוות הדעת הרפואית היא מסמך רפואי וגם משפטי אשר בו יהיה מדובר על הפגיעה הגופנית שקרתה לניזוק וגם חוות דעת על השאלות – האם הרופא המטפל נהג באופן סביר? האם נגרם נזק והאם המעשה הרשלני גם באופן ישיר לנזק.

פניה לסיוע של עורך דין מומחה

בכל מקרה שעולה חשש לרשלנות רפואית, מומלץ לפנות כמה שיותר מהר לעורך דין המתמחה בתחום. עורך דין מומחה יוכל ללוות אתכם לאורך התהליך ולסייע לכם לקבל את הפיצוי המירבי.

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.blinds.org.il/%D7%A8%D7%A9%D7%9C%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%A8%D7%A4%D7%95%D7%90%D7%99%D7%AA-%D7%A8%D7%A0%D7%98%D7%92%D7%9F/

אולי יעניין אותך גם:

חוות דעת רפואית ממוגרפיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו